Olejki roślinne

Odkryj moje porady dotyczące wyboru olejków roślinnych, często stosowane samodzielnie lub jako uzupełnienie olejków eterycznych ze względu na ich liczne właściwości terapeutyczne.

olejki rosline glowna

Olejki roślinne to tłuszcze o szerokim zakresie zastosowań. Dla wielu osób oleje roślinne są przede wszystkim składnikami codziennej diety. Dla innych są to produkty kosmetyczne o właściwościach odżywczych, łagodzących i ochronnych, podczas gdy niektórzy używają ich głównie ze względu na ich właściwości terapeutyczne, jako uzupełnienie aromaterapii, ze względu na ich właściwości lecznicze. Nie jest możliwe rozdzielenie tych różnych obszarów zastosowań, ponieważ ten sam olej roślinny może mieć różne zastosowania. Celem tego wprowadzenia jest zapewnienie lepszego zrozumienia olejów roślinnych, ich zastosowań i korzyści, a także ich wewnętrznego składu i jakości, tak aby można je było prawidłowo stosować we wszystkich obszarach zastosowań.

Bogaty wybór olejków roślinnych

olejki roslinne kategorie

Podobnie jak olejki eteryczne, olejki roślinne mają swoje własne właściwości. Niezależnie od tego, czy chodzi o działanie kojące, lecznicze, przeciwstarzeniowe, czy nawet przeciwbólowe, można znaleźć olejek roślinny, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom, dzięki czemu można używać olejków eterycznych jako uzupełnienia swoich preparatów. Co więcej, niektóre olejki wyróżniają się specjalnymi zastosowaniami. Na przykład olej arganowy jest znany ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych, ale czy wiesz, że jest również doskonały dla włosów?

Który olej roślinny wybrać?

Wybór zależy od pożądanego rezultatu i zastosowanych olejków eterycznych. Ogólnie rzecz biorąc, możesz zapoznać się z właściwościami różnych olejków roślinnych i wybrać ten, który spełnia Twoje potrzeby. Jeżeli chodzi o przygotowanie mieszanki kosmetycznej do masażu lub zabiegu relaksacyjnego, możesz wybrać olejek zgodnie z preferowanym zapachem. Najlepiej wybrać neutralny olej roślinny, aby uniknąć maskowania zapachu olejków eterycznych.

15 najważniejszych olejków roślinnych:

  • Arnika górska (Arnica montana L.): niezastąpiona, znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych, łagodzi bóle mięśni i stawów, jednocześnie wspomagając krążenie. Jest szczególnie skuteczna w przypadku: zakwasów, skurczów mięśni, bólu mięśni, zapalenia ścięgien, bólu stawów, obrzęków, siniaków, krwiaków, stłuczeń i zwichnięć.
  • Olej z czarnuszki (Nigella sativa L.): jest olejem roślinnym otrzymywanym z nasion oleistych. Ten oczyszczający olej ma liczne korzyści dla skóry. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwzakaźne, immunomodulujące, przeciwalergicznie, przeciwutleniające itp. Jest to bardzo silny olej roślinny sam w sobie. Najbardziej skuteczny w przypadku: alergii oddechowej, astmy.
  • Olej arganowy (Argania spinosa L.Skeels): dzięki swojemu składowi podobnemu do lipidów skóry, jest doskonałym nośnikiem do rozcieńczania olejków eterycznych. Szybko wchłania się w skórę, jednocześnie zapewniając efekt odżywczy.
  • Olejek z dzikiej róży (Rosa Rubiginosa L.): jest idealny do wszystkich zabiegów kosmetycznych. Stosowany na twarz jako krem na dzień lub na noc, jest idealny dla skóry pomarszczonej i zniszczonej dzięki swoim właściwościom ujędrniającym, regenerującym i leczniczym.
  • Olej jojoba (Simmondsia chinensis): idealny dla skóry mieszanej i tłustej, ma zdolność regulowania i zachowania doskonałej równowagi dzięki właściwościom regulującym wydzielanie sebum i pH. Zmiękcza i chroni skórę, rewitalizuje suchą skórę i chroni komórki skóry.
  • Olejek z nagietka (Calendula officinalis L.): posiada właściwości kojące, odżywcze i ujędrniające skórę, dzięki czemu idealnie nadaje się do skóry wrażliwej. Znany również ze swoich właściwości przeciwzapalnych i leczniczych.
  • Olej z awokado (Persea americana Mill): odżywia i natłuszcza włosy suche, łamliwe i zniszczone.
  • Olej kokosowy (Cocos nucifera L.): idealny do suchych i łamliwych włosów, jest również bardzo skuteczny dla skóry suchej lub wrażliwej dzięki swoim właściwościom odżywczym, wzmacnia włosy, nawilża i zmiękcza. Najskuteczniejszy w przypadku: suchych włosów, zniszczonych włosów, wszystkich rodzajów skóry, zębów (wybielanie).
  • Olejek rycynowy (Ricinus Communis L.): odżywczy i wzmacniający, jest powszechnie stosowany do wzmacniania rzęs i włosów, a także paznokci. Idealny dla suchych, matowych włosów, które mają tendencję do wypadania.
  • Olej z pestek moreli (Prunus armeniaca L.): bogaty w witaminę E oraz kwasy omega 6 i 9, jest idealny do pielęgnacji skóry dojrzałej, ale może być również stosowany jako produkt do demakijażu. Jest to neutralny, ochronny olej odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry.
  • Olej z ogórecznika (Borago officinalis L.): znany za swoje właściwości ochronne i rewitalizujące, ma wiele zalet dla skóry, szczególnie w zabiegach przeciwstarzeniowych, dla skóry dojrzałej, wrażliwej, suchej i zniszczonej, ale także dla włosów i paznokci.
  • Olej Tamanu (Calophylle inophyle): jest znany ze swoich właściwości poprawiających krążenie, tonizujących, rozrzedzających krew itp. Najbardziej skuteczny w przypadku: trądziku różowatego, zaczerwienień, żylaków, egzemy czy łuszczycy.
  • Olej ze słodkich migdałów (Prunus dulcis (Mill.) D.A.Webb): idealny dla wrażliwej, delikatnej skóry dzięki swoim właściwościom łagodzącym. Jest często zalecany dla osób wrażliwych, takich jak niemowlęta i kobiety w ciąży. Odżywia, zmiękcza, nawilża skórę i włosy oraz zwiększa elastyczność skóry. Często stosowany do masażu w czasie ciąży. Pierwszy wybór jako olej bazowy do mieszanki z olejkami eterycznymi.
  • Olej makadamia (Macadamia integrifolia): neutralny, chroniący skórę olejek o suchym odczuciu, jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry i włosów, dzięki czemu jest uniwersalny do wszystkich zabiegów kosmetycznych. Ma właściwości antycellulitowe, uelastycznia i ujędrnia skórę.
  • Olej z nasion brokułu (Brassica cretica Lam.): idealny kosmetyk, polecany do włosów kręconych, puszących się i falowanych oraz do stosowania bezpośrednio na skórę.

Wszystkie wyżej wymienione olejki roślinne mają różnorodne właściwości, które można wykorzystywać w aromaterapii, kosmetyce oraz do pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki nim każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Z czego składa się olej roślinny?

olejki roslinne kategorie 3

Olej pochodzenia roślinnego otrzymuje się z tłuszczów roślinnych pozyskiwanych z różnych części roślin oleistych. Oleje roślinne są tłuszczami i zasadniczo składają się z nasyconych lub nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega 3, omega 6 lub omega 9. Ten skład nadaje im bardzo przydatne właściwości w kosmetyce, aromaterapii i żywności. Aby zrozumieć, jak działa olej, a przede wszystkim, czy jest dla nas dobry, czy nie, musisz wiedzieć, z czego jest zrobiony. Olej roślinny to olej uzyskany w wyniku tłoczenia na zimno lub ekstrakcji, ale także oleisty macerat powstały w wyniku maceracji rośliny w oleju roślinnym. Będąc substancją tłuszczową, olej roślinny nie może być mieszany z wodą lub alkoholem, tzn. nie rozpuszcza się w nich. W zależności od temperatury, w której olej jest płynny, może być określany jako olej lub masło: na przykład olejek arganowy wytwarza płynny olej w temperaturze pokojowej, podczas gdy masło Shea wytwarza masło w tej samej temperaturze.

Scroll to Top