Olejki eteryczne

Esencje roślinne, dar ziemi, moc natury, którą możesz zabrać ze sobą. Magia zamknięta w butelce, bogactwo natury, dostosowane do różnych potrzeb.

olejki glowna 2

Chciałbyś/abyś dowiedzieć się coś na temat olejków eterycznych? Jak sobie pomoc dzięki tym naturalnym esencjom? To dobrze trafiłeś/aś 🙂

Podzielę się z Tobą wszystkim, co wiem na temat olejków. Przygotuj się na obszerną dawkę informacji 😊

Czym jest olejek eteryczny? Wiele roślin zawiera bardzo silne i skoncentrowane związki chemiczne w swoich korzeniach, nasionach, kwiatach, owocach lub korze. Te naturalne związki to olejki eteryczne. Są one esencją rośliny, darem ziemi, destylowanym i przygotowanym, aby dać ci moc natury, którą możesz zabrać ze sobą do swojego otoczenia. Olejki eteryczne są jak magia zamknięta w butelce, przynosząca ze sobą bogactwo natury, dostosowane do różnych potrzeb i zastosowań. Te cenne substancje są nie tylko aromatyczne, ale także posiadają potencjalne korzyści dla zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Dlatego sięganie po olejki eteryczne to nie tylko sposób na uchwycenie piękna zapachów natury, ale również sposobność do wzbogacenia codziennego życia poprzez naturalne dobrodziejstwa roślin.

Warto zanurzyć się w fascynującym świecie olejków eterycznych, odkrywając, jak mogą one zwiększyć Twoje doświadczenia związane z aromaterapią, relaksem, zdrowiem i pielęgnacją.

Co to jest olejek eteryczny?

Olejek eteryczny to esencja lotna pozyskiwana z roślin aromatycznych w procesie destylacji z parą wodną. Jest to substancja zapachowa wytwarzana przez niektóre rośliny, przyprawy lub oleożywice. Używamy kwitnących wierzchołków (lawenda, rozmaryn, róża itp.), liści (drzewo herbaciane, eukaliptus itp.), nasion lub owoców (anyż, koper włoski, cytryna, pomarańcza itp.), korzeni (wetiwer, dzięgiel), drewna (cedr, drzewo sandałowe itp.), kłącza (imbir, kurkuma itp.), kory (cynamon itp.) lub żywicy (kadzidło, mirra itp.). Wszystko, co może być ekstrahowane w postaci płynnej. Chociaż nazywane są „olejami”, substancje te nie zawierają żadnych tłuszczów.
Dwie tradycyjne metody uzyskiwania olejku eterycznego to ekstrakcja na zimno (w przypadku skórki cytrusów) i destylacja z parą wodną, która jest odpowiednia dla większości roślin i polega na cyrkulacji pary wodnej przez masę roślinną w celu uwolnienia esencji zawartych w małych kieszeniach gruczołowych i zebrania ich, po kondensacji, w postaci olejku eterycznego. Jest to całkowicie naturalne, co oznacza, że otrzymujesz idealnie czysty produkt.

Jaka jest rola olejków eterycznych?

olejki eteryczne 2

Korzyści płynące ze stosowania olejków eterycznych różnią się w zależności od rośliny, w obrębie tej samej rodziny botanicznej, a nawet w zależności od gatunku. Delikatna równowaga między składnikami aromatycznymi każdego olejku eterycznego sprawia, że jego aromat jest wyjątkowy i nadaje mu szczególne zalety. Olejki eteryczne nadają roślinie zapach, chronią ją przed wrogością środowiska naturalnego, a nawet przyczyniają się do zapylania. Oprócz ich niezaprzeczalnego wkładu w rośliny i ich mocnego zapachu olejki eteryczne nadają się do wielu zastosowań w domu i mają nieskończoną liczbę korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich.

W jaki sposób działają olejki eteryczne?

Kiedy otwierasz butelkę niesyntetycznego olejku eterycznego naturalnego pochodzenia, Twoje zmysły są natychmiast przytłoczone jego silnym aromatem, nawet z dużej odległości. Nos wykrywa naturalne składniki olejku eterycznego. Te unikalne właściwości sprawiają, że olejki eteryczne są idealnym wyborem do aromaterapii-stosowania związków aromatycznych w celu poprawy samopoczucia i innych zastosowań.

Skład biologiczny każdego olejku eterycznego jest inny. W rezultacie aromaty i korzyści każdego olejku są unikalne. Skład olejku eterycznego różni się w zależności od wielu czynników związanych z warunkami życia rośliny, z której pochodzi. Położenie geograficzne, metoda i czas trwania destylacji, rok produkcji, pogoda i pora roku, a nawet pora dnia, w której olejek jest zbierany, mogą mieć decydujący wpływ na ogólną jakość olejku eterycznego.

Jaka jest różnica między olejem roślinnym a olejkiem eterycznym?

olejki eteryczne 3 min

Zbyt często mylone, olejki eteryczne i oleje roślinne to zupełnie różne produkty, zarówno pod względem korzyści, jak i sposobu ich stosowania. Ważne jest więc, aby je rozróżniać, aby uniknąć przykrych niespodzianek!

Olej roślinny to po prostu substancja tłuszczowa pochodząca z nasion lub owoców oleistych, takich jak migdały, makadamia, oliwki lub ogórecznik! Nasiona lub owoce są tłoczone i/lub poddawane obróbce chemicznej w celu uzyskania oleju, który ma zazwyczaj płynną i oleistą konsystencję. Maceraty (takie jak marchew) są również znane jako oleje roślinne, które w rzeczywistości są owocami ekstrahowanymi przez moczenie w neutralnym oleju roślinnym (na przykład słonecznikowym).
Większość olejów roślinnych zawiera również wielonienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego są one stosowane w celu wzmocnienia naturalnych właściwości skóry lub zastąpienia ich tam, gdzie ich brakuje.

Oleje roślinne są znane ze swoich cudownych korzyści dla skóry. Pełne witamin, kwasów omega 3 i omega 6, wszystkie oleje roślinne mają właściwości nawilżające, które oferują szereg korzyści:

 • ujędrniające: argania, wiązówka błotna, wiesiołek, ogórecznik,
 • regenerujący: róża piżmowa, awokado, karanja wonna, kamelia,
 • przeciwstarzeniowy: wiesiołek, argania, ogórecznik, opuncja figowa, makadamia,
 • odżywcze: kamelia, marula, słodki migdał, len,
 • oczyszczające: czarnuszka, orzech laskowy, jojoba, yangu, sezam,
 • rozświetlające: marchew, pomidor, malina, rokitnik.

Istnieje ponad 50 roślin oleistych, z których pozyskuje się oleje z pierwszego tłoczenia, świeże lub organiczne maceraty. Najczęściej stosowane w kosmetyce są:

 • Argania, która rośnie w Maroku i jest używana do rozcieńczania olejków eterycznych,
 • Jojoba, uprawiana na pustyniach Ameryki Południowej,
 • Shea, pochodząca z Afryki (stan stały w temperaturze pokojowej),
 • Migdałowiec, rosnący w okolicach basenu Morza Śródziemnego, ale jest znane także w Maladze i jest również używany do rozcieńczania olejków eterycznych.

Aby potęgować jego właściwości, nie wahaj się używać synergii olejów roślinnych!

Olejek eteryczny jest pozyskiwany z roślin aromatycznych poprzez destylację z parą wodną różnych części roślin (kory, liści, kwiatów itp.) lub poprzez tłoczenie na zimno świeżych skórek owoców cytrusowych. Innymi słowy, jest to destylowana esencja rośliny aromatycznej. 🙂

Przede wszystkim chciałabym przypomnieć, aby dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi użytkowania, a także instrukcjami użytkowania, które różnią się w zależności od olejku eterycznego. Olejki eteryczne są bardzo silne, dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności i unikać stosowania ich u dzieci w wieku poniżej 5 lat, kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Olejki eteryczne należy zawsze rozcieńczać z bazą, taką jak olej roślinny, krem, szampon, glinka itp. Należy pamiętać, że woda nie jest bazą do rozcieńczania olejków eterycznych!

Olejki eteryczne mają różne moce, które oferują liczne korzyści:

 • ściągające: olejek lawendowy, petitgrain, palmaroza, mirt, geranium bourbon
 • przeciwzmarszczkowe: olejek lawendowy, kadzidłowiec, rozmaryn, drzewo sandałowe, neroli, olejek ylang-ylang
 • antycellulitowe: kardamon, gałka muszkatołowa
 • regenerujące: drzewo różane, nieśmiertelnik (kocanka włoska), róża damasceńska, kadzidłowiec, cyprys niebieski
 • zmiękczające: rumianek rzymski, olejek lawendowy, róża damasceńska, geranium egipskie
 • nawilżające: mirra, neroli, róża damasceńska, drzewo sandałowe
 • antybakteryjne: olejek z drzewa herbacianego.

Zastosowanie olejków eterycznych

olejki eteryczne 4

Być może myślisz, że olejki eteryczne to najnowszy trend? W rzeczywistości stosowanie ekstraktów roślinnych i produktów pochodzących z roślin jest głęboko zakorzenione w starożytnych tradycjach. Olejki eteryczne były używane w starożytnych cywilizacjach na całym świecie do:

 • Aromaterapii
 • Codziennej pielęgnacji
 • Medycyny holistycznej
 • Ceremonii religijnych
 • Zabiegów upiększających
 • Przygotowania żywności

W przeszłości olejki eteryczne były wykorzystywane w ramach praktyk i tradycji kulturowych. Obecnie są one bezpiecznie i skutecznie stosowane w wielu codziennych czynnościach i rytuałach, aby poprawić nasze środowisko życia i ogólne samopoczucie. Możesz używać olejków eterycznych do gotowania i czyszczenia, jako część rutynowej pielęgnacji osobistej, aby stworzyć idealne środowisko dla dobrego samopoczucia i wiele więcej.

Co więcej, stosując olejki eteryczne, włączasz do swojego życia i domu bardziej naturalne produkty, zamiast syntetycznych związków.

Zastanawiasz się, jak stosować olejki eteryczne na co dzień? Żadna lista nie jest wyczerpująca, ale oto kilka sposobów na rozpoczęcie. W zależności od olejku eterycznego, jego zatwierdzonych zastosowań i instrukcji na etykiecie, olejki eteryczne mogą być używane do:

 • Odświeżenia oddechu;
 • Utrzymania młodego i zdrowego wyglądu skóry;
 • Oczyszczania i odświeżania powietrza;
 • Tworzenia komfortowej atmosfery;
 • Rozprowadzania energetyzującego aromatu;
 • I o wiele więcej!
Scroll to Top