Odżywianie

Stosowanie olejków eterycznych w kuchni staje się coraz bardziej popularne wśród fanów kreatywnej i zdrowej kuchni. Jeśli zastanawiasz się, czy to możliwe – odkryj moje porady, wskazówki oraz przepisy, które z pewnością rzucą zupełnie nowe spojrzenie na kwestię odżywiania!

odzywianie glowna

Intensywne ekstrakty aromatyczne pochodzące z roślin słyną z silnego zapachu oraz potencjału terapeutycznego. Chociaż niektóre olejki eteryczne są powszechnie stosowane do aromatyzowania żywności, ważne jest, aby wiedzieć, jak bezpiecznie z nich korzystać, ponieważ niewłaściwe użycie może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie.

Od czego zacząć? Należy zawsze pamiętać, że olejki eteryczne należy zawsze rozcieńczać przed dodaniem do potrawy. Nie mieszają się one z wodą, a to oznaczałoby ryzyko przypadkowego ugryzienia kąska zawierającego wszystkie dodane krople… Bardzo nieprzyjemne doświadczenie kulinarne! Dlatego zaleca się, aby zawsze rozcieńczać je w tłustym lub słodkim medium: na przykład w oleju roślinnym, sosie, syropie z agawy lub klonowym, miodzie, żółtku jaja, pokruszonych owocach, rozpuszczonej czekoladzie lub cieście naleśnikowym.

Olejek eteryczny może być stosowany w daniach na słodko lub słono, w zależności od inspiracji! Istnieje prawie 40 różnych olejków eterycznych, które znalazły zastosowanie w kuchni. Zdaję sobie sprawę, że trudno jest wiedzieć, które olejki eteryczne pasują do jakich smaków, potraw. Dlatego przygotowałam dla Was listę olejków, które osobiście używam i polecam. Choć lista nie obejmuje wszystkich olejków eterycznych dostępnych do użycia w kuchni, stanowi dobrą bazę dla tych, którzy dopiero zaczynają eksperymentować z nimi 😉

Jako że te małe buteleczki zawierają silne skoncentrowane olejki eteryczne, zalecam zapoznać się ze środkami ostrożności dotyczącymi stosowania każdego olejku eterycznego przed ich użyciem.

odzywianie kategorie
  • Koper ogrodowy (Anethum graveolens L.)

Koper ma delikatny, świeży smak z lekką nutą anyżu. Ta aromatyczna roślina jest stosowana głównie w sosach na bazie śmietany do przyprawiania ryb, zwłaszcza łososia.

  • Bazylia tropikalna (Ocimum basilicum var. bazylika)

Olejek z bazylii nada smak zarówno deserom owocowym, jak i daniom obiadowym. Nie zapominając o jej właściwościach trawiennych w herbatce po posiłku. Uwaga, olejki eteryczne nie zawsze mają ten sam smak co zioła aromatyczne, które znamy: szczególnie dotyczy to olejku eterycznego z bazylii, o intensywniejszym smaku.

  • Olejek z bergamotki (Citrus x bergamia Risso & Poit)

Olejek eteryczny z bergamotki posiada kwaśno-słodki smak jednocześnie. Bardzo dobrze komponuje się z owocami, serami i naleśnikami. Bardziej odważni wypróbują go w egzotycznych daniach na słono.

  • Cynamon chiński (Cinnamomum cassia (L.) J.Presl

Dzięki swojemu ciepłemu, słodkiemu aromatowi, olejek cynamonowy dobrze komponuje się ze wszystkimi deserami: owocami w każdej postaci, ciastami…

  • Kardmon (Elletaria cardamomum L. Maton)

W królestwie przypraw, kardamon jest często używany do przygotowywania curry. Pikantny smak jego olejku eterycznego doskonale komponuje się zarówno z daniami słonymi, jak i owocowymi deserami (np. pomarańcze, brzoskwinie). Doskonały także jako dodatek do kawy lub czarnej herbaty.

  • Kminek (Carum carvi L.)

Kminek, zwany również „anyżem łąkowym” lub „kminem łąkowym”, ma smak bardziej delikatny niż kmin, ale bardziej wyrazisty niż koperek. Świetnie komponuje się z warzywami o charakterystycznym smaku, takimi jak pasternak, marchew, topinambur czy warzywa strączkowe.

  • Cytryna (Citrus limon (L.) Osbeck)

Olejek eteryczny z cytryny doda wyrazistości sosom, deserom lub napojom. Można go również połączyć na przykład z olejkiem eterycznym z mięty.

  • Goździk (Eugenia caryophyllus (Spreng.) Bullock i SGHarrison)

Jeśli jest jedna przyprawa, którą zawsze powinieneś mieć w swojej szafce, to są to goździki. Bardzo dobrze komponują się z daniami podawanymi z sosami i z curry. Na deser idealnie współgra z jabłkami.

  • Nasiona kolendry (Coriandrum sativum L.)

Często można ją spotkać w postaci zarówno ziaren, jak i proszku. Kolendra to przede wszystkim aromatyczne zioło, które odświeża pikantne potrawy. Może być również używana do przyprawiania słonych potraw (takich jak hummus) lub przetworów owocowych. Szeroko używana w kuchni azjatyckiej i meksykańskiej. Można ją dodać na przykład do guacamole.

  • Kurkuma (Curcuma longa L.)

Delikatny smak kurkumy sprawia, że jest ona wszechstronną przyprawą, którą można stosować we wszystkich potrawach, w tym w deserach. Dodaje smaku majonezowi, ryżowi, ziemniakom lub rybom.

  • Estragon (Artemisia dracunculus L.)

Olejek eteryczny z estragonu nadaje wspaniały smak daniom zapiekanym w piekarniku, oliwkom i sosom oraz pastom warzywnym itp. Krótko mówiąc, gdy tylko gotujesz warzywa, miej obok olejek estragonowy!

  • Olejek eteryczny z kopru włoskiego (Foeniculum vulgare Miller var. dulce.)

Słońce i świeżość w butelce dzięki olejkowi eterycznemu z kopru włoskiego, który ożywi letnie potrawy: zupę gazpacho, tarty pomidorowe czy sałatki.

  • Imbir (Zingiber officinale Roscoe)

Pikantny, cytrynowy aromat olejku eterycznego z imbiru jest idealny do zup, pierników, kruchego ciasta, tarty rabarbarowej… Udane słodko-słone połączenie z batatami lub olejkiem eterycznym z cynamonu.

  • Lawenda (Lavandula officinalis Chaix ou Lavandula angustifolia Mill.)

Aksamitny, obecny, lecz delikatny kwiatowy zapach olejku lawendowego doskonale aromatyzuje słodycze, kruche ciasteczka, sorbety. W daniach słonych olej z oliwek aromatyzowany olejkiem lawendowym nadaje doskonały smak sałatkom.

  • Mandarynka zielona (Citrus reticulata Blanco.)

Słodki i pikantny zapach olejku eterycznego z zielonej mandarynki jest idealny do tart, ciast, soków i koktajli. Ale nie wahaj się wypróbować go również w zupach dyniowych!

  • Majeranek (Origanum majorana L.)

Olejek eteryczny z majeranku doskonale komponuje się ze słonecznymi warzywami: pomidorami, bakłażanami, papryką…. Na przykład w słonych tartach lub pizzach. Wieczorem odpręży Cię napar z majeranku.

  • Melisa (Melissa officinalis L.)

Olejek eteryczny z melisy ma lekko cytrynowy smak. Bardzo dobrze komponuje się więc z letnimi potrawami: sałatką, tabbouleh, sałatkami owocowymi, kompotami, tartami z pomidorami itp.

  • Mięta polna (Mentha arvensis L.)

Olejek eteryczny z mięty polnej ma smak łagodniejszy niż mięta pieprzowa. Uwaga przed jego bardzo intensywnym smakiem – jedna kropla wystarcza, aby przyprawić potrawy i napoje!

  • Mięta pieprzowa (Mentha x piperita L.)

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej idealnie komponuje się z surowymi warzywami (ogórkami), zimnymi zupami (groszkiem), świeżymi serami, czekoladą lub napojami.

  • Mięta zielona (Mentha spicata L. ou Mentha viridis L.)

Olejek eteryczny z mięty zielonej będzie miał smak jeszcze łagodniejszy niż mięta pieprzowa lub mięta polna. Jeśli lubisz zapach i smak świeżej mięty, zalecam korzystanie z tego olejku eterycznego do przyprawiania swoich potraw.

  • Słodka pomarańcza (Citrus sinensis L. Osbeck)

Słodki i owocowy olejek eteryczny ze słodkiej pomarańczy doskonale komponuje się z czekoladą, zarówno jako dodatek do napojów, jak i w połączeniu z olejkami eterycznymi z kardamonu lub cynamonu.

  • Grejpfrut (Citrus paradisi Macfad.)

Kwaśny i słodki jednocześnie, olejek eteryczny z grejpfruta wzbogaca smak sałatek z awokado i deserów: tart, syropów, ciasteczek czy sorbetów.

  • Pieprz czarny (Piper nigrum L.)

Czarny pieprz jest bardzo powszechnym składnikiem w naszej kuchni, dodającym pikanterii wielu naszym potrawom! Jeśli jesteś uzależniony od tej przyprawy, koniecznie musisz spróbować jej olejku eterycznego do przyprawiania mięs, sosów.

  • Rozmaryn typ cyneol (Rosmarinus officinalis L. cineoliferum)

Rozmaryn jest niezbędnym ziołem prowansalskim, które zawsze należy mieć w kuchni, aby doprawiać mięso, ryby, zupy itp. Olejek eteryczny z rozmarynu typ cyneol bardzo dobrze komponuje się z innymi olejkami eterycznymi z ziół prowansalskich, takimi jak wawrzyn szlachetny.

  • Szałwia muszkatołowa (Salvia sclarea L.)

Olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej doskonale uwydatnia smak makaronów, bulionów i zup, ładnie komponując się z rozmarynem lub wawrzynem. Przydatny także jako napar z uwagi na swoje liczne korzyści.

  • Tymianek-linalol (Thymus zygis L.)

Olejek eteryczny z tymianku Linalool doskonale urozmaica marynaty, sosy (pomidorowe), vinegretty oraz dania warzywne! Jego smak jest bardzo intensywny, dlatego zaleca się stosowanie go w potrawach gotowanych.

  • Werbena egzotyczna (Litsea cubeba (Lour.) Pers.)

Aromat cytrynowy olejku eterycznego z werbeny egzotycznej idealnie komponuje się z produktami mlecznymi, tartami, sałatkami owocowymi, smoothies oraz herbatami.

  • Ylang Ylang (Cananga odorata (Lam.) Hook F. et T. forma genuina)

Silny, kwiatowy zapach olejku eterycznego Ylang Ylang sprawia, że idealnie pasuje on do słodkich potraw. Szczególnie polecany do czekolady i jabłek!

odzywianie kategorie 3

W przeciwieństwie do tego, co prawdopodobnie myślisz, gotowanie z olejkami eterycznymi jest bardzo łatwe. Trzeba tylko zdawać sobie sprawę z ich mocy i konieczności ich rozcieńczania. Za jedną kroplą kryje się mnóstwo aromatycznych cząsteczek, które nadadzą potrawie unikalnego charakteru. Dlatego tak istotne jest uwzględnienie przeciwwskazań dla każdego olejku eterycznego. Uzbrojony w buteleczki olejków eterycznych, będziesz miał czego zazdrościć największym szefom kuchni z gwiazdkami Michelin!

Środki ostrożności dotyczące użytkowania


Upewnij się, że możesz spożywać olejki eteryczne. Większość z nich jest zabroniona dla kobiet w ciąży, matek karmiących piersią i małych dzieci.

Olejki eteryczne należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Nigdy nie wlewaj kropli bezpośrednio do naczynia: umieść ją na łyżce, a następnie dodaj do potrawy. Jeśli z butelki wyleją się trzy krople zamiast jednej, potrawa będzie zepsuta. Smak będzie zbyt mocny.

Olejki eteryczne nie mogą być rozcieńczane wodą, muszą być mieszane z tłustą bazą (olej roślinny, żółtko jaja, sos, ciasto, mleko itp.) lub słodką bazą (miód, syrop itp.).

Nie podgrzewaj olejków eterycznych. Gotowanie zmienia ich właściwości. Zazwyczaj stosuje się je w potrawach przygotowywanych w niskiej temperaturze.

Nie mieszaj olejków eterycznych. Mają one bardzo silny smak i są trudne do połączenia. Jeśli nie zastosujesz się do precyzyjnego przepisu, możesz być rozczarowany efektem.

Zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność podczas używania olejków eterycznych. Jeśli masz wątpliwości co do ich bezpieczeństwa lub zastosowania, skonsultuj się z profesjonalistą przed ich użyciem.

 

Scroll to Top